Takie proste, a takie pyszne…czyli przepis na indyjskie momo.

Momo to pierogi gotowane na parze (zdarzają się tez smażone, ale my wolimy te tradycyjne) w rożnych wersjach obecne w Indiach, Nepalu, Tybecie i Chinach. Mogą być mięsne (z mięsem jaka lub baraniną) albo wegetariańskie z warzywami lub paneer’em (indyjska odmiana sera).

Poniżej znajdziecie przepis na nasze ulubione indyjskie, warzywne momo. 100 % vegan!

Przepis jest kompilacją informacji uzyskanych od znajomych, którzy częstowali nas momo w swoich domach, odkryć jakich dokonaliśmy rozgryzając momo na ulicy oraz rożnych przepisów wyszperanych w internecie. Dlatego ilości, które podajemy są umowne i można z nimi dowolnie eksperymentować.

Składniki na ciasto (takie, jak polskie pierogi):
– 2 szklanki białej maki
– 3/4 szklanki wody
– łyżka oleju (niekoniecznie)
– odrobina soli

Nadzienie:
– ¼ niewielkiej główki kapusty
– 2 cebule
– 1 marchewka (niekoniecznie)
– 2 – 4 ząbki czosnku
– kawałek świeżego imbiru
– zielona natka lub nasiona kolendry
– 2 małe, zielone papryczki chili (usuwamy ze środka nasiona aby były mniej ostre)
– curry, kumin, sol i pieprz – do smaku

Przygotowanie:
Składniki na ciasto mieszamy i zagniatamy. Wkładamy na ok. 30 min. do lodówki, w tym czasie rozdrabniamy wszystkie warzywa na farsz (można je drobno posiekać lub zetrzeć na tarce z dużymi oczkami), dodajemy przyprawy i mieszamy. (Uwaga, tradycyjne indyjskie momo są bardzo ostre, jeśli wolicie łagodniejszą wersję – wystarczy nie dodawać chili).

Ciasto rozwałkowujemy i tak, jak w przypadku polskich/ruskich, za pomocą szklanki wykrawamy kółka o średnicy 6-10 cm. Za pomocą łyżki wkładamy farsz na środek każdego kółka (nie za dużo, tak aby pierożki się zlepiły) i zalepiamy w kształt sakiewki.

Momo gotujemy na parze (tradycyjnie – na lnianej ściereczce nad garnkiem z gotującą się wodą) lub po prostu w osolonej wodzie jak „swojskie” polskie pierogi.

Na ulicach Delhi momo sprzedawane są wprost z wielkiego, parującego garnka i podawane z bardzo ostrym sosem z pomidorów i chili…Jeśli jednak wolicie delikatniejszą wersję, dobrze smakują również z łagodnym sosem ze świeżych pomidorów 🙂

अपने भोजन का आनंद लीजिए. (Smacznego)!

Momo domowej produkcji
Momo domowej produkcji
Momo w Gurgaon
Momo w Gurgaon

 

Momo w Srinagar
Momo w Srinagar

 

Momo w Momobarze w Krakowie :)
Momo w Momobarze w Krakowie 🙂

© 2013, Wataha w podróży. All rights reserved/Wszystkie prawa zastrzeżone. Każda kopia musi być w widoczny sposób opatrzona oświadczeniem o treści: „Materiał ten pochodzi z bloga www.3wilki.pl”.